Hoppa till huvudinnehållet
Love and Hope
90-konto – Svensk Insamlingskontroll

Meny

  • Stöd oss
    • Engångsgåva
    • Fadder
    • Företag
      • Gåva
      • Annonsplats
      • Sponsorpaket
  • Vårt arbete
  • Engagera dig
  • Nyheter
  • Sponsorer
  • Love and Hope Second Hand
  • Ekonomi och Stadgar
  • Kontakta oss
    • Instagram
    • Facebook
    • YouTube

Varför vi berättar flickornas historier

En viktig del av Love and Hopes arbete är att vara en röst för dem som ingen röst har. Men hur förmedlar man något så ofattbart som barnsexhandel till människor på andra sidan jorden? Och hur gör man det på ett sätt som respekterar barnen?

”Slaveriet är faktiskt avskaffat!”

Verkligheten i Nepals byar och Indiens bordellområden är så främmande för oss i Europa att den nästan känns overklig. Som en mörk saga. Något så ondskefullt kan väl inte finnas på riktigt?

En gång skrev någon till oss: ”Slaveriet är faktiskt avskaffat!”

Ja, det avskaffades, i vår del av världen. Men sanningen är att det bara bytte skepnad. Det vi möter i Nepal och Indien är verkligt, hur mörkt det än är.

Att göra det ofattbara begripligt

Hur väcker man medvetenhet hos oss nordbor när lidandet känns så långt borta? Ibland blir det så abstrakt att man inte kan ta in det. Ibland så mörkt att man inte vågar tro på det.

Vårt svar är att lyfta flickornas egna röster och visa den värld de växer upp i. Det gör vi genom bilder, film och berättelser.

Varsamt, med respekt och tillstånd

Det här är viktigt för oss: ingen tvingas att berätta sin historia. Alla får själva välja om de vill visa sitt ansikte eller tala. Allt sker varsamt, med respekt och tillstånd.

Samtidigt ser vi att många av flickorna själva vill dela sina berättelser. De känner sig älskade och sedda, och de vill göra sina röster hörda, både för att fler ska kunna bli hjälpta och för att vi i västvärlden ska få upp ögonen för vad som fortfarande händer.

Utan deras röster och berättelser blir tystnaden total. Med dem väcker vi förståelse hos människor i Sverige, Norge, Finland och Danmark.

Tack för att du väljer att se

Du behöver egentligen inte se. Det är lättare att titta bort. Men varje gång någon tar sig tid att lyssna på flickornas berättelser, dela ett inlägg eller ge en gåva, då blir rösterna lite starkare.

  • Följ oss på Instagram och Facebook och dela gärna våra inlägg
  • Läs flickornas berättelser under Nyheter
  • Ge en gåva eller bli fadder

Tack för att du tar dig tid att lyssna. Tack för att du väljer att se.

Text: Natanael Alfvén. Foto: Love and Hope.

Viktiga nummer

Swish: 900 5067
Bankgiro: 900-5067
Vipps: 561371
Handelsbanken Norge: 9053.06.48655

Följ oss

Facebook:

Instagram: @loveandhopesweden

Stöd oss

  • Stöd oss
    • Engångsgåva
    • Fadder
    • Företag

Vårt arbete

  • Vårt arbete
    • Nepal
    • Indien

Engagera dig

  • Engagera dig
  • Auktion av pepparkakshus
  • 10 kronor blev 1,6 miljoner kronor
  • Opera för LoveNepal
  • Nitas Hantverk
  • Hoppdagen
  • Monica - en superhjälte

Mer

  • Mer
    • Nyheter
    • Sponsorer
    • Ekonomi och Stadgar
    • Kontakta oss

E-post: info@loveandhope.org Telefon Tis & Tor 9-15: 08-121 303 00 Ej bemannad Juli & Aug
Adress: Love and Hope, Box 35, 599 31 Ödeshög
Org.nr: 802420-5968

90-konto. Svensk insamlingskontroll

Upp